معماری دبی

 

معماری دبی

Dubai-build-Aladdin.jpg

دبی دارای سبک‌های مختلفی از معماری‌های جهان می‌باشد. اما بسیاری از تفاسیر امروزین معماری اسلامی را می‌توان در این شهر پیدا کرد. دبی نه فقط در ابتکار و ساخت‌وساز اسلامی در بین عالم عرب رتبهٔ اول را دارد بلکه به چهره بین ‌المللی هم در رده‌های بالای ساخت و ساز پیمان دارد.

ساخت و ساز در دبی خیلی سریع‌ تر از کشورهای غربی قبل می‌رود و علتش این است که نیروی کار ارزانی از آسیا در برگزیدن گرفته ‌است. احد از مهم‌ترین علل پیشرفت در ساخت و ساز اینست که دبی در حال متنوع ساختن اقتصادش است. در واقع دبی نمی‌خواهد به درآمد نفت که انگار می‌شود لغایت سنه ۲۰۱۵تمام شود، تکیه کند. از آنگونه اقداماتی که دبی را برجسته کرده، ساخت بلندترین برج عالم با بلندی ۸۲۸متر و ساخت جزایر مصنوعی عالم و جزایر نخلی می‌باشد.

Dubai-build-Aladdin1.jpg

رودخانهٔ خور دبی شهر دبی را به ۲تقسیم دیره و بر دبی بخش کرده‌است. ۴پل از روی خور و یک دالانه به اسم نفق الشندقه که از پایین آب می‌گذرد این ۲سرنوشت را به هم مربوط می‌کنند. ولی تقسیم بر دبی محلی است که مسئولین دبی برآنند متعلق به شهری امروزین با بافت نوین درست کنند. خیابان شیخ زاید با ساختمان‌های پرشکوه و بلند، ذیل شهر جدید دبی شده‌است و بزرگ‌ترین برج دنیا را در خود جای داده‌است. بالای شهر دبی، کناره کناری جمیرا خواهد بود با انواع ویلاهای پرشکوه چندین میلیون دلاری و پالم‌هایی که در دل کنداب فارس پی ریزی و بنا شده. حدود ۵۰درصد سرمایهٔ وارد شده در سالهای پسین به دبی از طریق بخش املاک بوده، به طوری که متقاضیان با خرید خانه‌ها و آپارتمان‌ها به صورت هوایی و ۹۹ساله، صاحب امتیاز ماندن خواهند شد. قبلاً گزین کردن منزل بدون کرایه کردن آن برای بیگانه‌تباران امکان‌پذیر نبود.

جزیره های نخل سه مجمع‌الجزایر ساخت آدمی است که در شهر دبی، امارات متحده عربی در آب‌های کنداب فارس قرار دارد. این سه جزیره که به شمایل یک درخت نخل هستند، نخل جمیرا، نخل دیره و نخل جبل علی نام دارند. استعمال این جزایر مسکونی، سرگرمی و تجاری است.