تاریخچه دبی

 

تاریخچه دبی

Dubai.jpg

نام دبی از دو حرف (د) و (با) تشکیل شده و نام نوعی ملخ است قبل از اینکه بال دراورد این ملخ در گذشته در این منطقه هستی داشته به همین دلیل نام این منطقه دبا گذاشته شده و به مرور زمان به دبی تبدیل شده است.

دبای در سنه 1833 میلادی دهکده ای از توابع مشایخ ابوظبی بوده است که در سال 1833 شیخ مکتوم بن بطی آل مکتوم به همراه 8000 نفر از اقوام و همراهان خود، از امارات ابوظبی به این دهکده کوچ می کنند و از آن دوران حکومت آل مکتوم آغاز می شود. قبل از این تاریخ دبی یک روستای کوچک بیش فقدان وهیچ امتیازی از سایر روستاهای اطراف خود نداشته بود.

 نسبت قیبله آل مکتوم به قبیله آل بوفلاسه یکتا از فروع قبائل بزرگ بنی یاس می‌رسد. واصل نام این قبیله از نام فلاسة خواهر فلاح بن هلال الیاسی جد آل نهیان يكي از حکام امارت ابوظبی گرفته شده‌است. تاریخ نویسان چنین نوشته اند که فلاسة به ازدواج پسر عموی خود راشد بن عامر بن هلال الیاسی در می‌آید، وصاحب چند پسر می‌شوند که به الرواشد معروف می‌شوند. و از آنجائیکه فلاسة آل نهیان از شخصیت برجسته ای بین عشیره خود داشت و از نفوذی قوی برخوردار بود، فرزندانش نام آل بوفلاسه برخود می‌گیرند وبه قبیله آل بوفلاسه مشهور می‌شوند و قبیله بنی یاس از چند قبیله بزرگ تشکیل یافته بود وبه نام حلف بنی یاس معروف بود. که بیشتر آنان از قبیله نوادگان و عموزادگان بودند، که جد مستقیم آل نهیان و آل مکتوم می‌باشد. قبیلهٔ بنی یاس از نفوذ خاصی در منطقه برخوردار بوده اند، و در قیام اتحاد دولت امارات متحده عربی نقش مهمی داشته اند.

شهر دبی یکی از مناطق پر توریست جهان است و یکی از امیرنشین های 7 گانه امارات متحده عربی است که بعنوان یکی شهر تمیز و امن شناخته شده است.دبی دارای تعداد زیادی مراکز خرید و جاذبه های گردشگری است که گردشگران تور دبی از این مناطق می توانند بازدید کنند.