شهر دبی

 

دبی به عربی دبی  و به  انگلیسی  Dubai یکی از شهرهای مملکت امارات متحده عربی است. این شهر در جنوب مملکت ایران و در محیط کنداب فارس و در شبه جزیره عربستان قرار دارد. دبی بزرگ‌ترین شهر مملکت امارات نیز می‌باشد.

نخستین اشاره ‌های تاریخی در دبی از سال ۱۰۹۵ میلادی ثبت شده ‌است و اولین نشانه‌های شهرسازی در دبی به سال ۱۷۹۹ برمی‌گردد. دبی در سال ۱۸۳۳ به دست شیخ مکتوم بن بطی بن سهیل آل مکتوم به طور رسمی به عنوان یک شهر بنیان نهاده شد. جایگاه جغرافیایی مهم این شهر، باعث شد در سده بیستم به یک بندر مهم تبدیل شود. در سنه ۱۹۶۶ و با کشف نفت در دبی، دبی و قطر تصمیم به راه‌اندازی یک یکتا پولی جدید بنام مجلس نقد قطر و دبی به جای روپیهٔ خلیج که پیش از این پول رایج بود گرفتند. کشف نفت منجر شد از کارگران خارجی برای شغل در این شهر به سرعت به آن نقل مکان کنند به طوری که در مدت زیاد کوتاه ۳۰۰ درصد به جمعیت آن افزوده شد و آن را به یگانه از منابع مهم جهانی نفت تبدیل کرد. دبی جدید از زمانی که بریتانیا آن را در سنه ۱۹۷۱ ترک کرد آغاز به شکل دریافت کرد. در این زمان، دبی به به اتفاق ابوظبی و ۴ شیخ‌نشین سایر مملکت امارات متحده عربی را پایه‌گذاری کردند. یک سنه بعد شیخ‌نشین رأس‌الخیمه به مملکت امارات پیوستگی ولی قطر و بحرین تصمیم گرفتند که هرکدام یک کشور خودکفا باشند. در سنه ۱۹۷۳ مختلط امارات به عنوان واحد پولی رسمی امارات شناسایی شد و به این ترتیب دبی و قطر اتحادیهٔ پولی بین خود را منحل کردند. در سنه ۱۹۷۹ در گرد از محله‌های دبی با نام جبل علی یک منطقهٔ آزاد تجاری ساخته شد که به شرکت‌های خارجی پروانه واردات و صادرات بدون محدودیت را می‌داد. با شروع جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۰ سرمایه‌داران و تاجران پول‌ها و دارایی‌های خود را از این شهر بیرون کردند که باعث شد اوضاع اقتصادی این شهر برای مدتی بحرانی بشود اما با تحول فضای سیاسی، مجدد رونق خود را به دست آورد.

امروزه دبی به عنوان یک شهر جهانی و تجارت کامیاب و مهم در منطقه جای خویش را پیدا کرده‌است. اگرچه اقتصاد دبی با صنعت نفت رشد کرد اما بیشتر درآمد دبی از آزادگاه جبل علی، فروش ملک به اتباع بیگانه در مناطق آزاد، اعطای اقامت، صدور دوباره کالا، ترانزیت رهسپار و کالا و وانگهی قسمت بزرگی نیز از توریسم و سایر خدمات مالی و بازرگانی تأمین می‌شود. دبی به تازگی پروا جهانیان را از راه ساخت و سازهای بزرگ و همین‌طور رویدادهای تفریحی و ورزشی هیجان‌انگیز به خویش جلب کرده‌است.

در سال‌های پایانی دههٔ ۲۰۰۰ میلادی به خاطر بحران‌های مالی مفصل در جهان، ساخت و ساز املاک در دبی برای مدت ۳ سال با معضل جدی روبه‌رو شد. هر چند دبی توانست بنا بر یک برنامه تدریجی و همیشگی خود را شفا بخشد. در سال ۲۰۱۲ دبی ۲۲مین شهر گران‌قیمت عالم و گران‌قیمت‌ترین شهر خاورمیانه شناسایی شد.

در سنه ۲۰۱۳ دبی توانست حقِ داشتن و برگزاری اکسپو ۲۰۲۰ را به دست آورد. اکسپو سومین رخداد مهم گیتی بعد جام جهانی فوتبال و المپیک است و به المپیک کشور هت نامدار است. این اولین بار است که یک شهر از خاورمیانه توانست میزبانی این مهم‌ترین نمایشگاه دانشمند را به‌دست‌آورد. پیش‌بینی‌ها پرتو می‌دهد اکسپو ۲۰۲۰ برای دبی بیش از ۲۳ میلیارد دلار سود خواهد داشت.